Dining Tables
-
Wildenauer D634-32 Dining Room Counter Butterfly Extension Table
(Dining Tables - Rectangle)Raise the bar on modern farmhouse style with this counter height dining extension table. Its handsome good looks are accentuated with a two-tone finish and a casual butcher-block style top. The sturdy silhouette adds a hearty element, whether your style is vintage, country or eclectic. This richly crafted multi-use table extends to seat eight comfortably, serving up charm wherever folks decide to take a seat.
$499.95
$859.95
Save $360.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Wildenauer |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Table Height | Counter |
| Style | Casual |
| Color | Brown/Black |
| Assembly Required | Yes |
| DIMENSIONS | |
| Width | 78 inch(es) / 198.12 cm |
| Height | 36 inch(es) / 91.44 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 136.4 lb(s) / 61.87 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 67 inch(es) / 170.18 cm |
| Height | 8.75 inch(es) / 22.23 cm |
| Depth | 45 inch(es) / 114.3 cm |
| Weight | 162.79 lb(s) / 73.84 kg |
| Volume | 15.27 cu. ft. / 0.43 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 24052963984 |
-
$289.95
Save $120.00
$169.95
Wildenauer D634-09 Large Counter Dining Room Bench
(Dining Seating - Benches)Raise the bar on modern farmhouse style with this counter height bench. Its casual good looks are accentuated + More
-
Relaxed living and cozy comfort—that’s what traditional farmhouse design is all about. And what better way to + More
-
$289.95
Save $120.00
$169.95
Wildenauer D634-09 Large Counter Dining Room Bench
(Dining Seating - Benches)Raise the bar on modern farmhouse style with this counter height bench. Its casual good looks are accentuated + More
-
$749.95
Save $310.00
$439.95
Wildenauer D634-113 Rectangular Dining Room Counter Table Set
(Dinettes - 4-Piece)This counter height dining table and bar stools set dresses up your favorite farmhouse motifs with modern + More
-
This counter height swivel bar stool dresses up your favorite farmhouse motifs with modern flair. A contoured + More
