Dining Seating
-
Mervannie PCD571-124 Upholstered Barstool
(Dining Seating - Stools)There’s contemporary style you love looking at and contemporary style you can comfortably live with. Have your fill of both with this counter height bar stool. Strikingly simple but wonderfully detailed, it effortlessly merges chic matte black wood with luxuriously soft, ultra-cool jumbo corduroy to create a perfectly modern dining vibe.
$139.95
$239.95
Save $100.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Mervannie |
| Type | Stools |
| Style | Contemporary |
| Color | Grey/Black |
| Arm Chair | No |
| Assembly Required | Yes |
| DIMENSIONS | |
| Width | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Height | 39.75 inch(es) / 100.97 cm |
| Depth | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| Weight | 25.31 lb(s) / 11.48 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 42.91 inch(es) / 108.99 cm |
| Height | 15.75 inch(es) / 40.01 cm |
| Depth | 22.05 inch(es) / 56.01 cm |
| Weight | 28.59 lb(s) / 12.97 kg |
| Volume | 4.31 cu. ft. / 0.12 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 24052963854 |
-
$579.95
Save $240.00
$339.95
Mervannie PCD571-13 Square Dining Room Counter Table
(Dining Tables - Square)There’s contemporary style you love looking at and contemporary style you can comfortably live with. Have + More
-
$579.95
Save $240.00
$339.95
Mervannie PCD571-13 Square Dining Room Counter Table
(Dining Tables - Square)There’s contemporary style you love looking at and contemporary style you can comfortably live with. Have + More
