Sofas
-
Next Move PCU1210215 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Prepare to be moved. This power reclining sofa combines sleek modern design with all the soothing features you've been dreaming of. Wrapped in mahogany leather and faux leather for affordable luxury, this highly contemporary piece with cozy scoop seating suits your relaxed vibe. Infinite reclining and headrest positions are yours at the touch of a button. It's the perfect choice for anyone who wants their comfort with a side of style.
$1,389.95
$2,379.95
Save $990.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Next Move |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Mahogany |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Arm, Cushion and Inside Back: 100% leather • All other parts: 25% polyester and 75% PVC |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Dual-sided recliner; middle seat stays stationary • One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB-A and USB-C ports • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached back and seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Power cord included; UL Listed |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 70 inch(es) / 177.8 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 88 inch(es) / 223.52 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 259 lb(s) / 117.48 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 89 inch(es) / 226.06 cm |
| Height | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 269.01 lb(s) / 122.02 kg |
| Volume | 69 cu. ft. / 1.95 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052945263 |
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this queen sofa sleeper's good looks and affordable + More
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this sectional takes cozy and inviting to a higher level. The + More
-
This loveseat is a gorgeous example of new traditional design. Its graceful profile and plush cushions merge + More
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this oversized chair ties your transitional seating area + More
-
Experience modern luxury with this power recliner. The soft-to-the-touch leather and faux leather upholstery + More
-
Whether your style is clean and contemporary or cozy modern farmhouse, this generously sized ottoman in a + More
-
$859.95
Save $360.00
$499.95
Braydunn A3000820 Swivel Glider Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel Glider)Settle into the buttery softness of this accent chair. Upholstered in a combination of rich espresso brown + More
-
$1,599.95
Save $670.00
$929.95
Next Move PCU1210213 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Prepare to be moved. This power recliner combines sleek modern design with all the soothing features you've + More
-
$2,309.95
Save $960.00
$1,349.95
Next Move PCU1210218 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Prepare to be moved. This power reclining loveseat with console combines sleek modern design with all the + More
