Recliners
-
$1,229.95
$2,109.95
Save $880.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Pincara |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Bone |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• 32% polyester and 68% PVC • 100% leather |
| DIMENSIONS | |
| Width | 35 inch(es) / 88.9 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 149.61 lb(s) / 67.86 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 36 inch(es) / 91.44 cm |
| Height | 30.5 inch(es) / 77.47 cm |
| Depth | 35.2 inch(es) / 89.41 cm |
| Weight | 162.79 lb(s) / 73.84 kg |
| Volume | 22.37 cu. ft. / 0.63 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 24052964714 |
-
$2,449.95
Save $1,020.00
$1,429.95
Mahoney 31005S4 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this sleeper sectional with chaise invites + More
-
Indulge in attainable, top-of-the-line luxury. With this sectional, you can outfit your home in ultra-sleek + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining sofa + More
-
$2,139.95
Save $890.00
$1,249.95
Modmax 92102S13 3 pc Sectional with Audio Console
(Loveseats - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Small-scale style, tailored to perfection. This ottoman echoes retro aesthetics with warm caramel faux + More
-
Experience the perfect blend of well-appointed comfort and stylish design with this swivel accent chair. Its + More
-
For fans of urban industrial design, this 3-piece entertainment center clearly steals the show. Its blend of + More
-
$2,109.95
Save $880.00
$1,229.95
Pincara PCU1380242 Power AutoGlide Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)
