Sofas
-
Loreo 6310238 Sofa
(Sofas - Stationary)This sofa offers contemporary comfort. Its clean-lined frame and neutral color lend great versatility. Softly textured fabric makes it that much more inviting. A welcome combination of chic style and a cozy feel, this piece completes your living room with modern flair.
$539.95
$929.95
Save $390.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Loreo |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Truffle |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | Chenille |
| Additional Information |
• Reinforced frame provides added stability • Attached back and loose seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Accent pillows included • Pillows with soft polyfill • Polyester upholstery • Exposed feet with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations • Arm height: 26" • Top of cushion to top of back: 18" • Leg height: 3" • Minimum width of doorway for delivery: 32" • Accent pillow #1: 22" • Accent pillow #2: 20" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Track arms |
| Flared | Yes |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 73 inch(es) / 185.42 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 93 inch(es) / 236.22 cm |
| Height | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 141.01 lb(s) / 63.96 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 94 inch(es) / 238.76 cm |
| Height | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 149.01 lb(s) / 67.59 kg |
| Volume | 70 cu. ft. / 1.98 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 024052974737 |
| CARE | |
| Care Instructions | Cleaning Code: SW - Solvent/Water |
-
This sofa sleeper marries classic character with a contemporary attitude. Love the timeless look of leather? + More
-
$4,719.95
Save $1,970.00
$2,749.95
Camellia-Court 68207S15 6 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)
-
Simple and streamlined, this loveseat delivers a cozy yet contemporary vibe you’ll love as much as we do. Its + More
-
Transitional and right on trend. This oversized chair's upholstery is a delightful change from the ordinary, + More
-
Simple and streamlined, this ottoman delivers a cozy yet contemporary vibe you’ll love as much as we do. Its + More
-
This loveseat offers contemporary comfort. Its clean-lined frame and neutral color lend great versatility. + More
