Recliners
-
Barlin Mills 1700325 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)Everyday comfort meets versatile style in this recliner. The handsome hue of the goes-with-anything faux leather takes away the stress of styling, expertly pairing with your existing aesthetic. And its simple pull tab motion gets you reclining in no time. From kicking back on the weekends to relaxing post-work, living room lounging has never been so chic.
$489.95
$839.95
Save $350.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Barlin Mills |
| Motion Type | Manual |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Umber |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 98% polyester and 2% polyurethane |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• Pull tab reclining motion • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Gentle rocking motion • Arm height: 23" • Fully reclined length: 65" • Distance between recliner and wall: 12" • Footrest height: 21" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 35 inch(es) / 88.9 cm |
| Height | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 92.99 lb(s) / 42.18 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Depth | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Weight | 97 lb(s) / 44 kg |
| Volume | 24.32 cu. ft. / 0.69 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052894721 |
-
Everyday comfort meets versatile style in this sofa sleeper. The handsome hue of the goes-with-anything faux + More
-
Refined design meets classic comfort in this sectional. Ultra-chic brown leather covers its seating areas, + More
-
Simple and streamlined, this couch delivers a cozy yet contemporary vibe you’ll love as much as we do. Its + More
-
Strike a balance between the indulgent comfort you crave and the contemporary aesthetic you long for. The + More
-
Strike a balance between the indulgent comfort you crave and the contemporary aesthetic you long for. The + More
-
Transitional and right on trend. This ottoman's upholstery is a delightful change from the ordinary, with + More
-
Everyday comfort meets versatile style in this loveseat. The handsome hue of the goes-with-anything faux + More
-
Everyday comfort meets versatile style in this sofa. The handsome hue of the goes-with-anything faux leather + More
-
Everyday comfort meets versatile style in this sofa sleeper. The handsome hue of the goes-with-anything faux + More
