Ottomans
-
Maxton Heights 6780708 Oversized Accent Ottoman
(Ottomans)Style that elevates the everyday—without compromise. This oversized accent ottoman combines a sleek silhouette with a plush top for an all-around contemporary vibe. Complete with velvet fabric, this piece reflects your confidently curated aesthetic.
$299.95
$509.95
Save $210.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Maxton Heights |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Bittersweet |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Care Instructions | Cleaning Code: SW - Solvent/Water |
| Additional Information |
• Reinforced frame provides added stability • Firmly cushioned • Multilayer cushion features memory foam and high-quality foam surrounded by a soft feather-fiber blend for elevated comfort • Polyester velvet upholstery • Non-skid legs • Minor assembly required • Leg height: 1.25" • Minimum width of doorway for delivery: 32" |
| DIMENSIONS | |
| Width | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 52.01 lb(s) / 23.59 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Height | 19 inch(es) / 48.26 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 53.99 lb(s) / 24.49 kg |
| Volume | 18.04 cu. ft. / 0.51 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 024052965100 |
-
Refined design meets classic comfort in this sectional sofa. Ultra-chic brown leather covers its seating + More
-
This sofa marries classic character with a contemporary attitude. Love the timeless look of leather? Its take + More
-
This loveseat marries classic character with a contemporary attitude. Love the timeless look of leather? Its + More
-
Simple and streamlined, this oversized chair delivers a cozy yet contemporary vibe you’ll love as much as we + More
