Chairs
-
Maxton Heights 6780723 Chair and a Half
(Chairs - Stationary)Style that elevates the everyday—without compromise. This oversized chair combines a sleek silhouette with plush seating for an all-around contemporary vibe. Its super-soft seat cushion pairs memory foam with a feather blend for a comfortable feel and clean look. Complete with velvet fabric, this piece reflects your confidently curated aesthetic.
$789.95
$1,359.95
Save $570.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Maxton Heights |
| Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Bittersweet |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Ottoman Included | No |
| Additional Information |
• Reinforced frame provides added stability • Reversible seat and back cushions • High-density foam back cushion wrapped in feather-fiber blend jacket • Multilayer seat cushion features memory foam and high-quality foam surrounded by a soft feather-fiber blend for elevated comfort • Accent pillow included • Pillow with feather-fiber blend • Polyester velvet upholstery • Non-skid legs • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations • Arm height: 25" • Top of cushion to top of back: 17" • Leg height: 1.25" • Minimum width of doorway for delivery: 32" • Accent pillow: 26" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Track arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 29 inch(es) / 73.66 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 59 inch(es) / 149.86 cm |
| Height | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 120 lb(s) / 54.43 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 59 inch(es) / 149.86 cm |
| Height | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 125 lb(s) / 56.7 kg |
| Volume | 46 cu. ft. / 1.30 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | Cleaning Code: SW - Solvent/Water |
| UPC | |
| UPC# | 024052965124 |
-
Transitional and right on trend. This queen sleeper sofa’s upholstery is a delightful change from the + More
-
Transitional and right on trend. This sofa’s upholstery is a delightful change from the ordinary, with hints + More
-
This loveseat marries classic character with a contemporary attitude. Love the timeless look of leather? Its + More
-
Strike a balance between the indulgent comfort you crave and the contemporary aesthetic you long for. The + More
